Ostatnio Zaktualizowany:

Regały warsztatowe – specyficzne przypadki

Kategorie Regał warsztatowy

Niektórzy mechanicy doskonale wiedzą o tym, że nie wszystkie podzespoły masywnych maszyn można dostać od ręki w sklepie, czyli w niektórych przypadkach trzeba na nią czekać kilka tygodni, bo tego typu części wykonuje się na specjalne zamówienie i dlatego też czas w którym nie jest ona dostępną maszyna musi spędzić w warsztacie i to rozebrana na części. Z tej przyczyny najlepiej jest wtedy gdy regały warsztatowe, czyli te znajdujące się za warsztatem w niewielkim magazynie są pełnymi tych części, na które zazwyczaj się czeka tydzień lub dwa, bo wtedy dana maszyna taka jak masywna koparka nie stoi w hali warsztatowej po części rozebrana. Mowa tu dokładnie o tym, że ta maszyna nie zarabia na siebie, czyli ten tydzień w którym nie pracuje to strata dla konkretnej firmy, a typowej straty finansowej nie odrabia się z dnia na dzień i właśnie dlatego zapasy części w magazynie to sprawa bardzo ważna.

Regały warsztatowe i części – nietypowe przypadki

Pewna część mechaników pracuje w warsztatach przy kopalniach, czyli w swoich warsztatach zajmują się oni potężnym sprzętem górniczym. Rzecz jasna w wielu tego typu przypadkach spore miasto jest blisko, czyli to też oznacza znaczną dostępność części. Zaleta tego rodzaju nie zawsze jest osiągalną, bo czasami kopalnia jest oddaloną o te kilka dni drogi i wtedy przydaje się przywarsztatowy magazyn pełen regałów warsztatowych uginających się od części zamienne. W tego typu przypadkach magazyn jest opcją obowiązkową, bo jeśli na części czeka się trzy dni lub tydzień, to lepiej mieć je na regałach w formie sporych zapasów, po to by maszyny takie jak koparki i spore wywrotki kopalniane nie zaliczały przestojów, a te przestoje swoje kosztują, jeśli eksploatuje się wywrotki kopalniane o gabarytach domu jednorodzinnego. Wywrotki te jednorazowo wywożą niemal dwieście ton urobku i nie mogą stać bezczynnie przez ponad dzień.

Regały warsztatowe i kwestie powiązane z zamawianiem części

Typowe kopalnie to też spora hala warsztatowa, w której przypadku stale remontuje się sprzęt taki jak wywrotki i koparki. Jednym słowem pracują tam nie tylko sami mechanicy, ale też i ludzie odpowiedzialni za stan części na regałach warsztatowych, czyli za ich ilość. Tacy specjaliści współpracują z mechanikami i są odpowiedzialni za zamawianie części. Jednym słowem dbają oni o to, by nie zabrakło części niezbędnych do napraw w środku sezonu wydobywczego, bo właśnie wtedy przestój jest wrogiem, właśnie wtedy reputacja tych ludzi zależy od ilości części na regałach, na których powinny zalegać te najczęściej wymieniane drobne i większe części.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com